BASILIKS (SUDA YÜRÜYEN KERTENKELE)

Suda yürüyen kertenkele saniyede 20 adım atarak suyun üstünde çılgınca koşar. Ayakları suya değdiği anda, her bir parmak iyice kasılarak ayağın yüzey alanının artmasını ve suyu kolayca itmesini sağlar. Böylelikle ayaklar, vücudun ağırlığını rahatlıkla dengelerler.

 

AĞAÇ KURBAĞALARI

Ağaç kurbağalarından Hyla Arborea gece faaliyet gösterir ve parlak yeşil rengiyle gün boyunca mükemmel bir kamuflaj örneği sergiler. Bu sayede düşmanlarına yem olmaktan kurtulur. Ağaç kurbağaları oldukça çevik, hareketli hayvanlardır. En ince dallara bile rahatça tırmanabilir, buralarda hiç zorlanmadan yürüyebilirler.


YUMURTALARINI SIRTINDA TAŞIYAN KURBAĞA

Avrupa'da yaşayan ebe kara kurbağasının en büyük özelliği yumurtalarını taşıyabilecek  bir derisinin olmasıdır.  Dişi kurbağa, yumurtalarını yere bırakınca, erkek kurbağa onları döller. Yarım saat sonra, erkek kurbağa yumurtaları ipe dizer gibi birbirine, sonra da arka ayaklarının üzerine  yapıştırır. Daha sonraki birkaç hafta, seke seke yumurtalarını yanında taşır.Yavrular yumurtadan çıkacağı zaman suya atlar. Yumurtaların yapışık olduğu arka ayaklarını, tüm yavrular çıkana kadar suda tutar.

DİATOM

Diatomlar yaptıkları fotosentez sayesinde bizim soluduğumuz oksijenin büyük bir kısmını üreten minik bitkilerdir. Kendilerine denizin içinde opalden evler inşa ederler. Bu evler, bazen parıldayan bir kozalağı, bazen bir spirali, bazen de ışıldayan kristal bir avizeyi andırır. İlginç olan ise, yirmibeşbinden fazla diatom türü olmasına rağmen hiç birisinin kabuğunun bir diğerine benzememesidir.

 

KARASİNEK

Karasinek, yiyecekleri yemeden önce, hortum biçimindeki ağzında bulunan tüpleriyle ona dokunup "kalite kontrolü" yapar. Sinek, diğer bir çok canlıdan farklı olarak besinlerini dışarıda sindirir. Bunun için hortumları sayesinde besinlerinin üzerine çözücü bir sıvı boşaltır. Bu sıvı, besini sineğin emebileceği kıvama getirir. Sinek daha sonra hortumuna bağlı emici pompalarla besini içine çeker.

 

 KEDİ GÜVESİ TIRTILI

Kedi güvesi tırtılı korktuğu zaman adeta "şahlanarak" korkunç bir görünüm kazanır. Başını içeri çekerek "omuzlarını" kamburlaştırır. Böylece ortaya parlak kırmızı bir halkayla bunun üzerinde duran iki siyah nokta çıkar. Tırtılın aldığı bu şekil, bir surata çok benzer. Tırtıl daha fazla rahatsız edilecek olursa göğsündeki bezlerden, içinde % 40 karınca asidi bulunan yakıcı bir karışım püskürtür.

 

DOKUMACI KUŞ

 Dokumacı kuşlar, aşağı doğru asılı duran özenle hazırlanmış yuvalara sahiplerdir.

 

 

TAKLİTCİ KATYDID

Katydidler cırcır böceği ve çekirge benzeri canlılardır. Cycloptera türündeki Katydidler kanatları, damarları ve üstlerindeki diğer şekillerle tam anlamıyla bir yaprak görüntüsündedirler. Bu canlıların bacakları da ağaçların gövdelerine ve dallarına benzemektedir.

 

DENİZ ANASI

%95'i sudan oluşan denizanalarının genelde bilinmeyen şaşırtıcı özellikleri vardır. Örneğin, bazı türleri ışık saçarak düşmanlarını yanıltır, bazıları ise vücutlarında düşmanları için öldürücü zehirler üretir.

 

DENİZ TARAĞI

Bu deniz kabuğu şeklindeki hayvanın kabuğunun kenarları boyunca dizilmiş küçük parlak mavi noktaları farkettiniz mi? Peki bu mavi noktaların her birinin aslında birer göz olduğunu söylesek buna şaşırır mıydınız?

MERCAN

Mercanlar tropikal suların sığ bölgelerinde yaşayan canlılardır. Ölü mercanların kireçtaşına dönüşen iskeletlerinin zaman içinde birikmesiyle de pek çok canlının birarada yaşadığı mercan resifleri oluşur.

 

MÜREN BALIĞI

Mercan resiflerinde yaşayan  müren balığı karanlıkta besin bulabilmek için çok güçlü olan koku duyusunu kullanır.

 

OSTRACOD

Ostracodlar bir susam tohumundan daha büyük olmayan kabuklu canlılardır ve erkekleri vücutlarında ışık üretirler. Erkek Ostracodlar etrafta yüzerken arkalarında parıldayan noktalardan oluşan bir iz bırakır. Yakamoz olarak adlandırılan bu iz nedeniyle Ostracodlar'ın bulunduğu sularda binlerce küçük, parlak ışık yanıyormuş gibi olur.

 

ASLAN BALIĞI

Çok güzel bir görüntüye sahip olan aslan balığı aynı zamanda öldürücüdür de. Aslan balığının bir insanı öldürebilecek güçte zehirli dikenleri vardır.


HAYALET BORU BALIĞI

Hayalet boru balığı olarak adlandırılan deniz altı canlıları olağanüstü kamuflaj yetenekleri sayesinde bulundukları yerde hemen hemen hiç fark edilemeyen canlılardır. Görüldüğü gibi hayalet boru balığının bu türü resmin altındaki bitkiye hem şekil hem de renk olarak tıpatıp benzemektedir.

 

BANGGAI KARDİNAL BALIĞI

Banggai Kardinal balığı hem yumurtalarını, hem de zamanı geldiğinde yumurtadan çıkan yavrularını ağzında taşır. Yumurtalar ve yavrular ağzından çıkana kadar bekleyen Banggai balığı önemli bir fedakarlık gösterisinde bulunur.


AKAR (MAYT)

Akar ya da mayt olarak adlandırdığımız canlı, herhangi bir böcekten daha farklı özellikler taşımayan, son derece detaylı ve kompleks bir yapıya sahip olan, ama buna rağmen yine de ancak mikroskopla fark edilebilen bir mikro canlıdır. Yaşadığımız evin her yanında, yattığımız yatakta, yerdeki halıda, soluduğumuz havada kısacası yaşamımızı geçirdiğimiz her yerde bulunmaktadır.


KEMİK İLİĞİ

Yaşam için gerekli pek çok  hücremizin fabrikası kemik iliğidir. Burada üretilen bazı hücreler fagositoz yapımında, bazı hücreler kanın pıhtılaşmasında, bazı hücreler ise maddelerin parçalanmasında rol oynar. Bu hücrelerin görevleri gibi yapıları da birbirlerinden farklıdır.


ŞEMSİYE KUŞU

Şemsiye kuşu, balık tutarken oldukça büyük bir başarı sergiler. Bir şemsiye gibi kanatlarını başının üzerinde açarak ayağa kalkar. Bu bir gölge oluşturur ve sudaki yansımayı engeller. Şimdi balık avlamak isteyen bu kuş, su yüzeyinin altında yüzen avını açık bir şekilde görebilmektedir. Kuşun kanatları su yüzeyinde dairesel bir gölge oluşturur. O da daima bu dairenin içindeki balıkları avlar.

 

KAR TANESİ

Kar tanelerinin birbirlerine bağlanarak meydana getirdikleri şekiller, üç boyutlu geometrik şekillerdir ve peşpeşe meydana getirdikleri prizmalardaki açıların belli oranları vardır.


KİRPİ YAVRUSU

Kirpinin kalbi,normalde dakikada 190 kez atar. Kış uykusuna yattığında bu sayı 20 ye düşer.


SIÇRAYAN ÖRÜMCEK

Dört çift göze sahip olan sıçrayan örümcek, 300 derecelik bir açıyla etrafını seyreder.


YAPRAK TAKLİDİ YAPAN KELEBEK

Bu kelebek,  muazzam sistemleri  sayesinde,ağaç dalında  hiç fark edilmez.

 

CÜCE “İPEK MAYMUN”

Ağaçlarda yaşayan cüce “ipek maymun”, dünyanın en küçük maymunu. En fazla 12 cm uzunluğa ve 168 gram ağırlığa kadar büyüyebiliyorlar.Amazon ormanlarında yaşayan bu sevimli hayvanlar, boyutlarına oranla inanılmaz yüksek ses çıkarma yeteneğine sahipler. Çığlıkları ormanın bir ucundan diğer ucuna yankılanabiliyor.

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b2%5d19122008102015_9919.jpg

Kitti'nin Domuz Burunlu Yarasası

Kitti’nin domuz burunlu yarasası –diğer bir adıyla yabanarısı yarasa- bilinen en küçük memeli. Yetişkinleri ortalama 2 gram ve 30-40 milimetreler. Büyük kulakları, kırmızı-kahverengi tüyleri ve domuz burnu gibi burunları var. Tayland ve Myanmar’da yaşıyorlar.

 

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b3%5d19122008102015_9919.jpg

 

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b4%5d19122008102015_9919.jpg

Brookesia Minima Bukalemun

Brookesia minima bukalemun, 2.5 cm uzunluğuyla dünyanın en küçük sürüngenlerinden biri. Madagaskar ormanlarında yaprakların arasında zorla fark edilen bu hayvan, gelişmiş bir bukalemunun tırnak boyuna gelinceye kadar çekmiş hali sanki.

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b5%5d19122008102015_9919.jpg

Paedocyris Sazanı

2006’da, Sumatra bataklıklarında bulunan paedocypris sazan, dünyanın en küçük balığı. En fazla 7.9 milimetreye kadar uzayabiliyorlar. Beyinlerini korumasız bırakan gelişmemiş bir kafatasına sahipler ve planktonlarla besleniyorlar. Palmiye yağı üretimi için Endonezya bataklıklarının kurutulması nedeniyle soyları tükenmek üzere.

 

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b1%5d19122008102045_9919.jpg

Filipin “Cadı Maki”si

Böcek gözlü, tüylü küçük Filipin “cadı maki”si, dünyanın en küçük maymunu farz ediliyor. Fakat bu maki, aslında bir maymun bile değil! Bilim adamları bu canlıyı koyacak bir kategori bulamıyorlar çünkü bu cadı maki benzersiz.

Günlerini ağaç gövdelerindeki küçük deliklerde uyuyarak, gecelerini de böcek avlayarak geçiriyorlar. Ortalama 10-12 cm uzunluğa ve 20 cm uzunlukta bir kuyruğa sahipler. Cadı maki hakkında ilginç bir bilgi daha: gözleri midelerinden daha büyük!

 

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b2%5d19122008102045_9919.jpg

Arı-Sinekkuşu

Erkek arı-sinekkuşu, dünyanın en küçük kuşu. Küba'nın yerlilerinden olan bu kuşlar, ortalama 1.8 gram ağırlığa ve 5 cm uzunluğa sahipler. Kanatlarını saniyede 80 kere çırpabiliyorlar ve bunu insan gözü algılayamıyor. Hatta dikkatli bakmazsanız, onu bir böcekle bile karıştırabilirsiniz!

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b3%5d19122008102045_9919.jpg


Leptotyphlops Carlae Yılanı

Dünyanın en küçük yılanı 2008 Ağustos’unda Barbados’ta bulundu. Bir spagetti kadar ince ve yetişkinleri bile kendi etraflarında dolandıklarında bir bozuk parayı ancak kaplıyorlar. Böcek larvalarıyla beslenen bu yılan, yaşam alanının binalarla kaplanması nedeniyle çok az sayıda kalmış durumda.

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b4%5d19122008102045_9919.jpg

Bayan Denizatı


Bayan Denizatı, bir insanın serçe parmağından yani 16 milimetreden daha büyük değil. Endonezya kıyılarında içlerinde yaşadıkları mercanlarda onları farketmek çok güç.

 

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b5%5d19122008102045_9919.jpg

Fare Maymun

Madagaskar’ın fare maymunu resmi olarak en küçük gelişmiş canlı. Nadiren yaşadıkları ağaçları terkediyorlar ve geceleri hareket ediyorlar, bu yüzden sekiz Fare Maymun türünün yeni tanımlanmış olması pek şaşırtıcı değil. Kısıtlı yaşam alanlarını kaybettikleri için, neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyalar.

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b1%5d1912200810214_9919.jpg

Pembe Peri Armadillo

“Pembe Peri” adını duyduğunuzda, muhtemelen pembe zırhlı ve ürpertici uzun tırnaklı bir memeli düşünmemişşinizdir. Pembe Kokoş Armadillo, biraz değişik bir yaratık ve çok sıklıkla görülmüyor. Armadillo’nun sırtındaki kabuk neredeyse vücudundan ayrı. Arjantin’in otlaklarında ve kumlu ovalarında yaşıyor.

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b2%5d1912200810214_9919.jpg

İberya Kurbağası

Diğer bir küçük yaratık, Küba’da bir dağda yakın zamanlarda keşfedilmiş olan İberya Kurbağası. 8.5 milimetre boyundaki örnekleri bulundu ve kendisi dünyanın en küçük kurbağası oldu. O güne kadarki rekorun sahibi olan Brezilyalı altın kurbağa ise 9 milimetre boyutlarındaydı. İberya kurbağasının neslinin tükeniyor olması dışında hakkında pek az şey biliniyor.

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b3%5d1912200810214_9919.jpg

Dünyanın En Küçük Kedisi Peebles


Küçük canlılara ek olarak, genelde büyük olan bazı türlerin de küçük örnekleri var. Peebles, bunların arasında, Guiness Rekorlar Kitabı tarafından yaşayan en küçük kedi olarak ilan edildi.

Bu fotoğraf çekildiğinde, Peebles iki yaşındaydı ve bir bardağa girebilecek ölçülerdeydi. Peebles’in genetik bir kusuru var ve kilosunu koruyabilmesi için günde en az dört kez beslenmesi gerekiyor.

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b4%5d1912200810214_9919.jpg

Dünyanın En Küçük Köpeği Ducky

Ducky üç yaşında Chihuahua cinsi bir köpek. Kolaylıkla bir önceki rekor sahibi olan 5.4 inç uzunluğundaki diğer Chihuahua’yı alt etmeyi başardı. Ama bu onun şimdiye kadar kaydedilmiş olan en küçük köpek olduğu anlamına gelmiyor. Bu şeref sadece 2.8 inç uzunluğundaki bir Yokshire teriyerine ait.

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b5%5d1912200810214_9919.jpg

Dünyanın En Küçük Hamster’i Peewe

Peewe bir inçten bile küçük yetişkin bir hamster. Normal boyutlardaki Hamster’larla kıyaslandığında, Peewe yeni doğmuş gibi gözüküyor. Sahibinin dediğine göre, Peewe 3 haftalıkken büyümesi durdu.

http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_9919/%5b1%5d19122008102119_9919.jpg

Dünyanın En Küçük Atı Thumbelina

Dünyanın en küçük atı sadece 17 inç uzunluğunda, yani bir kediden biraz daha büyük. Minyatür atlar üreten bir çiftlikte doğan Thumbelina, çiftliğin 34 inç boyutlarına erişebilen diğer atlarına göre de çok minik. Yani, ona kısaca “minyatürün minyatürü” diyebiliriz.

 

TRIFID NEBULA

Bu nebula dünyadan 9000 ışık yılı uzakta bulunmaktadır.

 

UZAYDAN 2 BİRLEŞİK GALAKSİ

Teknik adları NGC 2207 ve IC2163 olan bu iki birleşik galaksi, dünyadan  114 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunurlar.

 

SAMANYOLU GALAKSİSİNDEN BİR YILDIZ

Starry Night adı verilen bu yıldız, galaksimizden..

 

SOMBRERO GALAKSİSİ

Bu galaksi, dünyadan 28 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır.


HOURGLASS NEBULA

Dünyadan 8000 ışık yılı uzaklıktaki bu nebulanın ortasındaki darlık, onu oluşturan rüzgarların merkezde zayıflamasıdır.

 

CONE NEBULA

Bu nebula, dünyadan 23 milyon kez aya gidip gelindiğinde katedilen yol kadar uzağımızda bulunmaktadır.