SORU- SİZE HİÇ ARILARIN BİR DANSI OLDUĞUNU SÖYLEYEN OLMUŞ MUYDU?

CEVAP- Bazı arılar kovanın dışına çıkarak kendilerine bir besin kaynağı ararlar. Gün boyunca dolaştıktan sonra kendilerine bir besin kaynağı bulur ve alabildikleri kadar balözü toplayıp, kovanlarına geri dönerler.


Arılar, "8" benzeri hareketlerle dansederler. Onların bu danslarının bir amacı vardır. Arkadaşlarına besin kaynağının yerini göstermek.

Buldukları yerde daha bir sürü balözü vardır ama arkadaşlarının yardımı olmadan bunların hepsini toplayamazlar. Keşif yapan arı besin kaynağının yerini aklında tutar ve hemen kovana dönerek arkadaşlarını çevresinde toplar. Ve bal peteğinin üzerinde 8 sayısının şekline benzeyen hareketler yapmaya başlar. Dönüşlerinin ve karnını titretmesinin sayıları besin kaynağının kovandan ne kadar uzakta olduğunu belirten işaretlerdir. Dansın sonunda kovandaki arkadaşları yol tarifini anlamışlardır ve hemen yeni besin alacakları çiçeklere doğru yola koyulurlar.

Sizce minicik arılar dans ederek birbirlerine yol tarif etmeyi nereden öğrenmişlerdir? Onlara böyle bir bilgiyi veren elbette ki onları yaratan ve koruyan Allah'tır.